z_3fd444d6

Вишково

Коротка географічна та історична довідка Vyshkovo_set0202zak_k71

Селище Вишково 

Селище Вишково розташоване за рікою Тиса в затишній передгірській долині поблизу невесоких гір вулканічного хребта Мараморощини, що простягається уздовж українсько-румунського кордону. Перші письмові згадки про Вишково відносяться до 1271 року. В них зазаначено,що це був королівський маєток,який угорський король Ладислав IV подарував феодалам – братам Мінові і Штефанові Чепанам з роду Гунт – Пазмань. Укріплюючи свої володіння , вони побудували в 1281 році у Вишкові земляну фортецю . Вона була спруджена на горі Варгеді (Замкова гора), на висоті 600 метрів для охорони соляних копалень Марамороша та контролю за транспортуванням солі по Тисі.  У 1300 – 1350 р р. ця фортеця була центром Марамароського Комітату . Згодом функції контролю соляного шляху перейшли до фортеці м. Хуст . У кінці XIV- на почтку  XV століття Вишково на деякий час потрапило до рук великих румунських феодалів Драги і Балки, але вже в 1413 році Вишково знову стало королівським маєтком, а у кінці XVII століття перейшло до володінь Австрійської імперії Габсбургів.

Період XVII – XVII століть відзначився бурхливими подіями в історії селища. Вишково стало свідком війни з Польщею 1656-1657 років. Руйнівна повінь 1675 року на деякий час розділила селище на дві частини . Під час угорської визвольної війни 1703 – 1711 року на чолі одного із загонів повстанців куруців стояв виходець з Вишкова – Степан Вішкі . Голодомор 1785 року забрав життя тисяч мешканців селища . У другій половині XVIII століття Вишково залишається центром окремих сільських промислів Марамороського Комітату. Втім ,основна маса населення була зайнята перевезенням та сплавом по Тисі казенної солі. Промисловий розвиток відбувся у період входження до складу Чехословацької республіки 1919- 1939 років. Тоді було збудовано міст через Тису, берегові захисні укріплення та водовідвідні канали,що існують і по нині, відкрито три народні школи, кінотеатр на 250 місць , амбулаторію, поштове відділення , сільський клуб, який функціонує і сьогодні. Сучасне селище Вишково разом з адміністративно підпорядкованими навколишніми селами Яблунівка, Модьорош, Ракош та Шаян – одне з найбільших адміністративно об’єднаних сільських поселень Закарпаття.

 

Економіка та соціальна сфера

Економіка та господарство Вишкова різногалузева, але орієнтована на сферу оздоровлення і рекреації, сільського та зеленого туризму та фермерства:

  • Промисловість представлена підприємствами ВАТ “Закарпатський металургійний завод “, діють 5 підприємств по розливу мінеральної води шаянського родовища,спільне українсько – італійсько швейне підприємство “Віштекс”
  • Відомий далеко за межами Закарпаття санаторно – оздоровчий рекреаційний комплекс “Шаян” є одним з найкращих за властивостями лікувальних вод. Рекреаційні можливості місцевості сприяли бурхливому розвитку галузі, і сьогодні на території селища працює багато приватних лікувальних і туристичних закладів, які пропонують послуги на будь-який смак.
  • Діє спілка сільського і зеленого туризму, яка налічує тринадцять сільських садиб,розташованих на території селища
  • Добре розвинений приватний сектор сфери обслуговування і торгівлі.